Меню сайту
Форма входу
Архів записів
Лічильник
Статистика

Готуємося до НМТ з хімії

НМТ-2023 міститиме два обов’язкових предмети – українська мова та математика. Третій предмет можна обрати з-поміж історії України, іноземних мов, фізики, хімії чи біології.

ХІМІЯ: ЯКІ ТЕМИ НАЙВАЖЧІ ТА ЯК НАВЧИТИСЯ КОРИСТУВАТИСЯ ТАБЛИЦЕЮ ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ

Структура тесту з хімії на НМТ-2023:

загальна кількість завдань – 30;

з вибором однієї правильної відповіді із чотирьох варіантів – 22;

на встановлення відповідності (3 з 5 варіантів) – 2;

з короткою відповіддю – 6;

максимальна кількість тестових балів – 40;

також буде можливість скористатися чернетками та деякими довідковими матеріалами, як-от:

періодична система хімічних елементів (у короткій і довгій формах);

таблиця розчинності основ кислот амфотерних гідроксидів і солей у воді за температури 20–25°C;

таблиця ряду активності металів.

Зміст завдань на НМТ відповідатиме чинній програмі ЗНО з хімії, яка охоплює чотири тематичні блоки: “Загальна хімія”, “Неорганічна хімія”, “Органічна хімія”, “Обчислення в хімії”.

У хімії, за словами Богдана Завидовського, майже всі теми пов’язані між собою. Якщо якусь із тем пропустити, то є ризик порушення змістових зв’язків із наступними темами та розв’язанням задач. Наприклад, якщо учні не знають, як скласти формулу або розрахувати молекулярну масу речовини, вони не зможуть розв’язати більшість задач.

Втім, деякий алгоритм підготовки схожий до біології, як-от визначити свій рівень, поставити ціль, переглянути теми й виокремити найважчі. У кожній із тем треба приділити увагу явищам, законам, теоріям та величинам.

“Звісно, з хімії важче підготуватися самостійно. Тому я раджу звертатися до своїх вчителів за порадами, консультаціями, використовувати на максимум час на уроках тощо. Також можна купити невеликий довідник, який ви могли би носити із собою. Наприклад, їдете в автобусі – узяли й почитали якусь тему, щось повторили.

Ще можна підписатися на різні акаунти з підготовки до НМТ із хімії в соцмережах. Кожен раз, як будете гортати стрічку, траплятимуться якісь корисні відео з поясненнями. Але головне – регулярна підготовка до тесту. Кожен день варто приділяти від однієї до двох годин”, – розповів учитель.

Які теми потребують особливої уваги:

класифікація хімічних сполук;

кислотно-основні взаємодії;

кількість речовини, закон об’ємних співвідношень;

будова атома й електронної оболонки елементів;

також важливо вміти проводити розрахунки за хімічними рівняннями, а для цього треба знати основні формули для розрахунків (їх можна виписати в окремий зошит); важливо вміти користуватися періодичною системою хімічних елементів, адже саме в ній є більшість відповідей на запитання;

знати, що таке групи, періоди, що означають числа в ґратках поруч із символами елементів (порядковий номер та маса);

водночас важливо знати як назву, так і хімічний символ елементів. Адже в таблиці на НМТ / ЗНО записані лише хімічні символи, а в тексті завдання можуть бути їхні назви.

Щоби запам’ятати формулу, можна скористатися “методом трикутника“. Поділити трикутник на три частини й у кожну з них внести по одному символу з формули.

Також вчитель рекомендує вже на початку самого тестування (поки учні ще не бачили завдань і, відповідно, не почали ще більше нервувати) виписати у вільному місці робочого зошита всі формули, які знаєте. А біля таблиць розчинності записати назви йонів (прості й складні катіони, прості й складні аніони).

Але також важливо ще в процесі підготовки пояснити значення кожної з формул.

Яких типових помилок припускаються учні на тестах із хімії:

через поспіх школярі часто неуважно читають завдання. Наприклад, у задачі знайшли атомну масу елемента і вносять отримане число в бланк відповідей. А в запитанні треба було записати кількість електронів. Або ж потрібно було порахувати кількість атомів Гідрогену в зразку речовини, а учні рахують цілі молекули водню. Це вже будуть інші числа. Тобто можна дійсно щиро вірити в правильність своєї відповіді, але отримати 0 балів за завдання. Тому варто бути уважними;

також часом абітурієнти неправильно будуть хімічні формули за валентністю елементів. Не знаючи назви хімічної речовини, не можуть поставити індекси, що призводить до помилкових розрахунків;

якщо в реакції перед речовиною немає числа (коефіцієнта), діти часто думають, що там стоїть 0. Але насправді це означає, що перед речовиною стоїть число 1. Те саме стосується й індексів у формулах. Наприклад, у формулі H2O треба врахувати, що біля Оксигену стоїть одиниця.

Ресурси для підготовки до НМТ із хімії:

сайт “ВШО” з уроками хімії;

phet.colorado.edu: тренажер із хімічними рівняннями, будовою атома тощо;

ptable.com: інтерактивна періодична система хімічних елементів;

тренажер ЗНО за темами й роками;

Quizizz: онлайн-платформа з тестами.

Джерело: nus.org.ua

Оцініть новину:


Назвіться, будь ласка
Ваш коментар

Ваш коментар буде першим