Меню сайту
Форма входу
Архів записів
Лічильник
Статистика

Хіміки навчилися швидко розкладати вічні хімікати

Японські хіміки розробили метод швидкого розкладання «вічних» хімікатів — перфторатів, які використовують у виробництві водовідштовхувального одягу, антипригарного посуду та вогнегасної піни. Ці речовини відрізняються міцністю й стійкістю, через що майже не розкладаються в природі, створюючи загрозу для людей та довкілля.

Але виявилося, що їх можна розкласти за доволі «м'яких» умов — опромінюючи світлом і за невисокої температури. Дослідження їх розщеплення опублікованe в журналі Angewandte Chemie International Edition.

Як вдалося розщепити «вічну» сполуку? Для проведення реакції науковці використали як каталізатор напівпровідникові нанокристали. Їх змішали з перфторованими сполуками у водному розчині та опромінили видимим світлом. Це змусило кристали генерувати високоенергетичні електрони, які розривали міцні зв'язки вуглець-фтор у молекулах сполук. Вся реакція проходила за кімнатного тиску й температури у 38 градусів Цельсія — для порівняння, сучасним методам розщеплення таких сполук часто потрібні температури у близько 400 градусів.

Таким способом вдалося на 100 відсотків розщепити молекули перфтороктансульфонату, який використовується у фотографії та виготовленні напівпровідників, на 81 відсоток розщепити нафлон та на п’ять відсотків — тефлон. На це в науковців пішло вісім, 24 та 48 годин відповідно. Також вони змогли зібрати відщеплений від сполук фтор, який зможуть використати у промисловості повторно.

Ми контактуємо з «вічними» хімічними сполуками частіше, ніж хотілося б, навіть на власній кухні. Навіть подряпана пательня може стати джерелом тисяч частинок стійкого мікропластику.

Джерело: nauka.ua

Оцініть новину:


Назвіться, будь ласка
Ваш коментар

Ваш коментар буде першим