Меню сайту
Форма входу
Архів записів
Лічильник
Статистика

Одна з найкращих вчителів України назвала головні проблеми викладання хімії в школах

Українські школярі рідко обирають на Національному мультипредметному тесті (НМТ) хімію, бо вивчення предмета дається дітям складно. Викладання хімії у школах потребує змін, а вчителям варто не просто зацікавити учнів, а й виходити за межі програми й підручника.

Про це сказала фіналістка Global Teacher Prize Ukraine-2020, вчителька хімії хмельницького ліцею № 3 імені Артема Мазура Наталія Зима. За її словами, кількість вступників, які складають НМТ з хімії, зменшилася після того, як ухвалили рішення, що під час вступу до медичного університету можна складати або хімію, або біологію. Учням біологія видається простішою.

Педагогиня назвала головні проблеми викладання хімії в школах. Насамперед, це застарілі підручники. За словами вчительки, у деяких шкільних підручниках наведені прикладі, яких уже немає у сучасному житті.

"Наприклад, тема про проявлення фотоплівки. Перші питання від учнів – що таке фотоплівка й навіщо її проявляти? Тому в мене є великі сподівання на підручники нової генерації. Із сучасними учнями потрібно говорити про сучасні, зрозумілі їм речі. Наприклад, розповідаючи про літієвий акумулятор, наголосити, що він є в смартфонах. Але проблема в тому, що запаси літію вичерпні, тож треба думати про його правильне використання. Тут уже порушується й екологічна тематика. З такою подачею і сам урок сприйматиметься інакше", – зазначила Зима.

Крім того, є проблема з проведенням лабораторних експериментів, які так подобаються учням. Однак кількість дозволених реагентів у шкільній лабораторії катастрофічно зменшилася, заявила освітянка. Це аргументують питанням безпеки.

"Ми маємо дуже обмежену кількість речовин, які дозволено використовувати в шкільній лабораторії. Але ж не можна зацікавити учнів лише взаємодією соди й оцту", – сказала вона.

Через це вчителі змушені позбавляти учнів візуальної частини викладання хімії.

"А потім, дивлячись у соцмережах, як у закордонних школах вчителі проводять якісь ефектні досліди з хімії, діти очікують таке ж побачити й у себе на уроках. А натомість – пишуть формули. Ми навіть не можемо нашим вчителям рекомендувати повторювати якісь закордонні експерименти, які знімають колеги, бо це порушує норми техніки безпеки й завтра я можу залишитися без роботи. У цьому і проблема", – додала вона.

Також є проблема з тим, що кількість хімії на тиждень значно скоротили у класах. Зараз, це одна година на тиждень. Коли зустрічаєшся з учнями раз на тиждень, на наступний вони вже й можуть забути, як тебе звати, сказала педагогиня.

"Можливо, це буде егоїстично, але мені здається, для будь-якого предмета одна година на тиждень – це не про предмет, а більше про те, щоб ви познайомилися з дітьми. Для того, щоб це була справді співпраця, нам потрібно хоча б півтори чи дві години на тиждень", – вважає Зима.

У приватних закладах практикують компонування курсів. Наприклад, у першому семестрі вичитати хімію, а в другому – фізику. Але в державних із цим складніше з погляду адміністрування.

Ще одна проблема в тому, що досі на уроках хімії учням розповідають лише про учених, які жили кілька століть тому. Тож може скластися враження, що хімія так і залишилася в тому столітті, як і фізика чи біологія.

"Наприклад, мало хто знає, що в Нобелівську премію 2021 року в галузі хімії великий внесок зробили українські вчені. Вони були в складі команди, що здобула цю нагороду. Так само ми багато знаємо про Марію Склодовську-Кюрі, але так мало про наших сучасних науковиць", – зазначила Зима.

Крім того, учням потрібно пояснювати на конкретних прикладах, для чого у повсякденному життя знання хімії. Водночас, вважає освітянка, варто чесно говорити, що90% матеріалу, який вони вивчають у школі, справді може не знадобитися в реальному житті.

"Але тоді ми маємо подумати, як розвивається наш мозок. Якщо він не буде тренуватися на вправах про ту ж саму валентність, то в майбутньому не зможе вирішувати більш складні завдання", – сказала вона.

За її словами, світ сильно змінився і вчителі з усіх країн шукають до сучасних підлітків нові підходи. Якщо раніше, щоб дізнатися про валентність, потрібно було обов’язково прийти до школи, то зараз ці знання набагато легше і швидше отримати. Тому варто змінювати підходи до викладання, щоб діти сфокусувалися і зупинилися.

Джерело: shkola.obozrevatel.com

Оцініть новину:


Назвіться, будь ласка
Ваш коментар

Ваш коментар буде першим