Меню сайту
Форма входу
Архів записів
Лічильник
Статистика

Поява металів зі здатністю "запам'ятовування"

Зламався будильник? Ймовірно, метали майбутнього вирішать проблему постійних деформацій.

Можете уявити дріт, який міг би відтворювати свою первісну форму після того, як його піддали деформації будь-якого типу? Інженерам Університету Іллінойс (США) вдалося створити нове покоління металів, що володіють здатністю "запам'ятовування".

Натуральні метали та сплави, що використовуються в промисловості, мають переважно однорідну молекулярну структуру маленьких або великих часток. Щодо металів із винятково маленькими частками, можна сказати, що матеріал у цьому випадку схильний до крихкості й твердості, отже, еластичність тут перебуває в такому стані, що виключає твердість виробу. В іншому випадку, вчені виявили, що велика кількість твердих часток у складі металу призводила до того, що він ставав пружним і тягучим, але після його крутіння повертався до початкового стану.

Проте, нові метали прийшли на зміну старим концепціям як невід'ємні їхні властивості. Учені Таер Саіф, Джаганнатан Раджагопалан і Джонг Хан довели, що навіть після того як метал зазнав певної деформації, якщо стане можливо домогтися рівноваги між маленькими й великими частками, то матеріал стане володіти "пам'яттю".

Наукове пояснення даного явища полягає в тому, що матеріали зі здатністю "запам'ятовування" мають внутрішню структуру часток змішаного розміру, найбільш еластичні (великі) частки дуже добре переносять деформацію й розтягування, у той час як маленькі (тверді) частки спрямовують великі частки до первісного стану. Одже, матеріал не крихкий і має стійкість до деформацій.

Вчені, які створили метали зі здатністю "запам'ятовування", пояснюють, що внаслідок деформації термічна активація (нагрівання) дозволяє помітно прискорити процес повернення металу в його первісний стан. Крім того, на відміну від інших металів зі здатністю "запам'ятовування", ці, зазвичай, не залишають слідів маніпуляцій після повернення до свого первісного стану.

Тим часом, ринок сподівається на можливість застосовувати такі метали в електронних компонентах, які зазнають постійної вібрації, змальовуючи в уяві ймовірність вторинного використання браслетів, що володіють "пам'яттю", еластичних інструментів і кухонного посуду майбутнього. Можливо, одного чудового дня вам не потрібно буде турбуватися про те, що ваша машина перетвориться в "гармошку" в результаті нещасного випадку.

http://www.epochtimes.com.ua/articles/view/7/7240.html

Оцініть новину:


Назвіться, будь ласка
Ваш коментар

Ваш коментар буде першим